Prestashop 1.6 oraz 1.7 – krótkie porównanie

Zastanawiasz się czym różnią się 2 ostatnie wersje PrestaShop? Czy warto przejść z wersji 1.6 na wersję 1.7? Przeczytaj artykuł aby zapoznać się z różnicami pomiędzy oboma wersjami popularnego CMS.

Porównanie Prestashop 1.6 vs Prestashop 1.7
Wersja 1.7 nie jest zwykłym liftingiem, jak niektórzy mogą sądzić. Jest to strukturalne przeprojektowanie, które ma na celu uczynienie platformy bardziej nawigacyjną, łatwiejszą i bardziej przejrzystą w użyciu dla właścicieli sklepów internetowych oraz łatwiejszą w tworzeniu dla deweloperów.

Ulepszenia w wersji 1.7 w stostunku do wersji 1.6

Z jednej strony Prestashop wprowadził wersję 1.7 aby usprawnić zarządzanie modułami, proces płatności i oczywiście dostosować architekturę do frameworka Symfony. Aby ułatwić to zarządzanie modułami, PS zreorganizował – naśladując architekturę WordPressa – zarządzanie modułami.

Jeśli chodzi o proces płatności w wersji 1.7 to został on ulepszony i opiera się na integracji wszystkich procesów na jednej stronie. W każdej chwili klient ma wgląd w kwotę, koszty wysyłki i inne, co pozwala uniknąć ewentualnych późniejszych nieprzyjemności.

5-stopniowy proces zamówienia został zmieniony na słynny „one page checkout”, aby uniknąć rozproszenia uwagi w czasie płatności wraz z dodaniem funkcji „Guest Checkout”, domyślnie aktywowanej, aby klient mógł się zarejestrować na końcu procesu w razie potrzeby. Szybszy i bardziej efektywny proces zakupu, który minimalizuje porzucanie koszyka do maksimum. Ogólne Warunki Sprzedaży pojawiają się przy wyborze sposobu płatności, a nie w rodzajach transportu, które jak to było do tej pory w wersji 1.6. W przycisku do zatwierdzenia zamówienia, pojawia się całkowita kwota raz z podatkami i kosztami tranportu.  W skrócie – bardziej uproszczony i płynny proces zakupu bez rozpraszania uwagi innymi elementami sklepu.

Nowa architektura oparta jest o framework Symfony, gdzie został on zaktualizowany do wersji 3.4 aby uczynić go bardziej bezpiecznym. Tak więc, ten typ architektury backendowej jest tym, który działa z poziomu back-office Prestashop.

Nowy front-office dla wersji 1.7
W kwestii designu nastąpił lifting, ponieważ projekt został uproszczony, a także stał się o wiele bardziej intuicyjny i łatwy w nawigacji. Wprowadziła również nowy projekt podstawowego motywu „Classic”, który został oparty na Bootstrap 4 i przynosi ze sobą domyślny motyw dla firm lub marek, motyw startowy dla freelancerów i agencji, a także dla tych, którzy chcą dostosować swoje własne projekty. Głównym celem tej platformy ecommerce jest zaoferowanie bardziej elastycznego motywu, w pełni konfigurowalnego i uproszczonego.

Dla deweloperów ułatwia on również tworzenie, dostosowywanie i aktualizację projektów oraz ogólnie rozwój sklepu internetowego. Jeśli zamierzasz stworzyć sklep na Prestashop – szablon jest bardziej dopracowany i pozwala na większą swobodę w dostosowywaniu poprzez integrator PS. Układ jest bardziej elastyczny i łatwo konfigurowalny z poziomu zaplecza – ale uwaga – domyślne projekty szablonów z wersji 1.6, nie działają w Prestashop 1.7, ponieważ nowe szablona mają inną organizację plików.

Domyślny szablon
Nowy domyślny szablon uległ dużej zmianie w stosunku do wersji 1.6. Jest o wiele prostszy i bardziej responsywny. Ten szablon jest odpowiedzią na wzrost m-commerce (mobile ecommerce), którego doświadczamy, a także na to, że nowy szablon dostosowuje się do nowych trendów w projektowaniu stron internetowych. Możliwość dostosowania go jest wręcz nieskończona, więc dostosowanie go do Twojego sklepu internetowego sprawi, że będzie się on wyróżniał spośród innych.

Ulepszony back office w PrestaShop 1.7
Back office w wersji 1.6 miał za dużo zakładek, 12, a w nowej wersji 1.7 mamy tylko 6 zakładek do tworzenia strony produktu. Dodatkowo istnieje możliwość skonfigurowania praktycznie wszystkich pozycji (stan magazynowy, cena, opis, zdjęcia, VAT, itp.) z zakładki „Ustawienia podstawowe” dzięki czemu unikamy konieczności zmiany widoku przy każdej zmianie parametrów.

Smarty do Symfony
Kolejną istotną różnicą pomiędzy wersją 1.6 a 1.7 PS jest silnik szablonów Symfony o nazwie Twig oraz implementacja Symfony jako frameworka odciążającego Smarty.

Formularz kontaktowy
Kolejne różnice pomiędzy wersją 1.6 a 1.7 PrestaShop dotyczy formularza kontaktowego. Jest on zintegrowany w formie widgetu, dzięki czemu można go umieścić niemal wszędzie. Oznacza to, że możemy mieć konfigurowalny formularz kontaktowy.

Nowe API płatności
W celu poprawy „user experience”, Prestashop dostosowuje się do różnych przepisów prawnych w każdym kraju, więc ogólne warunki sprzedaży pojawiają się obok przycisku płatności – zwłaszcza w celu spełnienia najsurowszych wymogów prawnych, takich jak niemiecki.
Patronem wpisu jest KLK Szamba betonowe Wrocław