Praktyczne Porady SEO – pozycjonowanie dla początkujących

SEO może być przerażające i onieśmielające dla początkujących. Głównie z powodu nadmiaru informacji i ciągłych zmian w algorytmach wyszukiwarek. Dlatego tak ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi wskazówkami SEO i marketingu cyfrowego dla początkujących, które przynoszą trwałe rezultaty.

Mając to na uwadze, stworzyliśmy listę 15 najskuteczniejszych wskazówek SEO dla początkujących, które pomogą Ci złamać kod SEO.

1: Twórz treści, które ludzie chętnie czytają i udostępniają
Jedną z najlepszych wskazówek SEO dla początkujących jest nadanie priorytetu tworzeniu wysokiej jakości treści. Potrzebujesz świetnej treści, aby zwiększyć swój ruch organiczny i zaangażować odwiedzających. Potrzebujesz jej również, aby kierować wyszukiwarkami i pomóc im zrozumieć, o co chodzi w Twojej witrynie i biznesie. Tak więc treść jest nie tylko ważna, ale wręcz niezbędna.

Powinieneś tworzyć treści, które ludzie będą chętnie czytać, aby pozostać dłużej na Twojej stronie. Jest to jedna z najważniejszych wskazówek SEO dla początkujących, ponieważ czas przebywania na stronie jest ważnym czynnikiem rankingowym. Więc jeśli szukasz praktycznych wskazówek SEO dla początkujących, najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest tworzenie angażujących i ekscytujących treści.

Możesz tworzyć informacyjne posty na blogu, treści o długiej formie, infografiki, listicles, wywiady z ekspertami i wiele innych. Według analizy, która objęła 100 milionów artykułów, są one niezwykle angażujące i bardziej prawdopodobne, że będą udostępniane przez Twoich odbiorców. Badanie wykazało nawet, że artykuły o długości od 3 000 do 10 000 słów mają średnio najwięcej udostępnień.

Udostępnianie treści jest kluczowe dla SEO, ponieważ im więcej osób udostępnia treści, tym większą widoczność uzyskujesz. To z kolei prowadzi do zwiększenia ruchu na twojej stronie, co przekłada się na lepsze pozycje w rankingach.

2: Przeanalizuj strategie SEO swoich konkurentów
Wśród najlepszych wskazówek SEO dla początkujących, najlepszym sposobem na opanowanie SEO jest uczenie się od swoich konkurentów. Zidentyfikuj słowa kluczowe, na które pozycjonują się w rankingach, które strony do nich linkują i jakie możliwości tracą.

W oparciu o te spostrzeżenia możesz opracować strategię, która będzie lepsza od konkurencji.

3: Wykonaj wyczerpujące badanie słów kluczowych
Być może natknąłeś się na wiele wskazówek SEO dla początkujących, które radzą, aby przeprowadzić badania słów kluczowych. To zawsze będzie koniecznością, ale nie można już polegać tylko na podstawowych badaniach słów kluczowych. Musisz uzyskać kompleksowe spojrzenie na to, jak radzi sobie każde z Twoich potencjalnych słów kluczowych, abyś wiedział, co jest dla Ciebie najbardziej opłacalne.

Możesz użyć narzędzia do badania słów kluczowych, aby uzyskać szczegółowe statystyki dotyczące potencjalnych słów kluczowych. Możesz zobaczyć szczegóły, takie jak oficjalny ranking, miesięczne wyszukiwania, współczynnik klikalności itp. dla każdego słowa kluczowego. Narzędzie pokazuje nawet dochodowe, powiązane terminy, co znacznie upraszcza wyszukiwanie słów kluczowych. Powinieneś również zapoznać się z naszym przewodnikiem na temat tego, jak znaleźć odpowiednie słowa kluczowe dla Twojej marki.

4: Optymalizuj Meta Title i Meta Description
Optymalizacja na stronie jest jedną z podstawowych wskazówek SEO dla początkujących. Obejmuje to elementy takie jak tytuł strony, meta opis, adres URL i znaczniki nagłówka. Podczas gdy te elementy mogą być niewidoczne, są one dalekie od nieistotnych i mogą mieć znaczący wpływ na ranking strony w wyszukiwarkach.

Oto kilka podstawowych wskazówek SEO dla początkujących, jak zoptymalizować elementy na stronie:

Twój tytuł strony (znany również jako tag tytułowy) powinien być jasny, chwytliwy i zwięzły. Powinien mieć od 50 do 60 znaków i zawierać docelowe słowo kluczowe. Spójrz na najwyżej pozycjonowany artykuł dla hasła „Google Analytics guide” na przykład. Jest on krótki i od razu przechodzi do sedna sprawy, jednocześnie używając wyszukiwanego słowa kluczowego w naturalny sposób.

Twój meta opis powinien zawierać docelowe słowo kluczowe oraz inne istotne terminy, które mogą zachęcić ludzi do kliknięcia na Twój link. Powinien mieć około 150-170 znaków i najlepiej kończyć się wezwaniem do działania. Jeśli jest dłuższy niż 170 znaków, opis będzie kończył się wielokropkiem w wynikach wyszukiwania.
Metaopis BrightLocal na poniższym zrzucie ekranu jest przykładem idealnego metaopisu. Jest on opisowy, ale przechodzi od razu do sedna. Wykorzystuje odpowiednie terminy wyszukiwania w naturalnym toku i kończy się wezwaniem do działania.

Twój adres URL powinien być krótki i opisowy, ale prosty, najlepiej o długości około 3-5 słów. Powinien on być w stanie wyjaśnić, o czym jest strona. Spójrzmy na adres URL użyty w featured snippet dla hasła „lokalne czynniki rankingowe” dla przykładu. Używa on tylko czterech słów do opisania strony, ale jest wystarczająco opisowy dla użytkowników i wyszukiwarek, aby zrozumieć, o co chodzi.

Powinieneś odpowiednio oznaczyć swoje podtytuły odpowiednimi znacznikami H2 i H3. Poprawi to czytelność treści zarówno dla czytelników, jak i dla wyszukiwarek, zwiększając Twoje szanse na wyższą pozycję w wyszukiwarkach. Jak już wiesz, utrzymanie czytelności treści jest jedną z najważniejszych wskazówek SEO dla początkujących.
Możesz sprawdzić naszą kompleksową listę kontrolną on-page SEO, aby uzyskać więcej przydatnych wskazówek SEO dla początkujących.

5: Napraw techniczne błędy SEO
Jedną z najważniejszych wskazówek SEO dla początkujących jest zidentyfikowanie i naprawienie wszelkich problemów technicznych na twojej stronie, które mogą mieć wpływ na twoje wysiłki SEO. Te problemy techniczne obejmują niedziałające linki, problemy z indeksowaniem itp. Nasza lista kontrolna audytu SEO może pomóc Ci uzyskać pełny obraz istotnych kwestii technicznych SEO, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Upewnij się, że korzystasz z Google Search Console, aby otrzymywać regularne aktualizacje o wszelkich problemach technicznych w Twojej witrynie. Narzędzie to wysyła alerty pocztą elektroniczną, dzięki czemu można szybko zidentyfikować wszelkie problemy z indeksowaniem, błędy 404, błędy serwera i problemy z bezpieczeństwem w witrynie. Oznacza to, że będziesz w stanie naprawić je zanim zaczną wpływać na doświadczenie użytkownika i page rank.

Możesz również przeprowadzić dokładny test zdrowia SEO, korzystając z narzędzi takich jak SEO Site Checkup. Zapewni ci to pełny wgląd we wszystkie problemy techniczne w twojej witrynie oraz sugestie, jak je naprawić.

6: Popraw User Experience
Doświadczenie użytkownika jest kluczowym elementem w SEO, ponieważ, jak wspomniano wcześniej, czas przebywania na stronie znacząco wpływa na ranking w wyszukiwarce. Im lepsze jest doświadczenie użytkownika na twojej stronie, tym dłuższy będzie czas przebywania na niej.

Poza tym, złe doświadczenia użytkownika zwiększają współczynnik odrzuceń, co negatywnie wpływa na wydajność witryny. Dlatego właśnie poprawa doświadczenia użytkownika jest jedną z najskuteczniejszych wskazówek SEO dla początkujących.

Poprawa czasu ładowania strony jest jedną z podstawowych wskazówek SEO dla początkujących, która może pomóc w poprawieniu doświadczenia użytkownika. Jeśli odwiedzający będzie musiał długo czekać na załadowanie się strony, może nie zostać, aby zaangażować się w treść. Może to znacznie zwiększyć współczynnik odrzuceń, negatywnie wpływając na Twój page rank w dłuższej perspektywie.

Możesz użyć Google PageSpeed Insights, aby przetestować szybkość strony i zidentyfikować możliwości jej poprawy.

Powinieneś również upewnić się, że każdy klikalny element na Twojej stronie działa zgodnie z przeznaczeniem. Układ strony, schemat kolorów i typografia są ważnymi czynnikami wizualnymi, które mogą wpłynąć na doświadczenia użytkowników na Twojej stronie.

7: Popraw swój profil linków
Prawdopodobnie jesteś już świadomy znaczenia profilu linków zwrotnych w rankingach wyszukiwarek. To mówi wiele o wiarygodności witryny i informacji, gdy autorytet witryn link z powrotem do Ciebie.

Kiedy wyszukiwarki widzą, że otrzymujesz wiele linków z witryn o wysokim autorytecie, rozumieją, że te strony ręczą za Ciebie. Zakładają więc, że Twoja strona zawiera wiarygodne informacje, które użytkownicy uznają za przydatne.

Może to stopniowo podnieść Page Rank każdej strony, która uzyska wiele wysokiej jakości linków zwrotnych, co sprawia, że link building jest krytyczną wskazówką SEO dla początkujących.

Podobnie, linki pochodzące z podejrzanych lub spamerskich witryn znacznie obniżą wiarygodność strony. Z tego powodu jedną z najbardziej krytycznych wskazówek SEO dla początkujących jest szybkie dezawuowanie lub usuwanie złych backlinków przy jednoczesnym dążeniu do uzyskania większej ilości backlinków wysokiej jakości.

Można użyć różnych narzędzi w celu przeprowadzenia dokładnej analizy backlinków witryny. Narzędzie to pokaże ci ważne szczegóły pozwalające ocenić wiarygodność witryny, takie jak liczba miesięcznych kliknięć organicznych. Należy sporządzić listę witryn o niskiej jakości, aby można było dotrzeć do ich właścicieli w celu ich usunięcia lub dezawuowania za pośrednictwem Google.

Narzędzie to pomaga również odkryć backlinki, które pomagają innym stronom i konkurentom w osiągnięciu pozycji dla określonych słów kluczowych. Jest to świetny sposób na odkrycie nowych stron, które mogą chcieć zamieścić link zwrotny do ciebie i pomóc ci poprawić twój profil linków zwrotnych.

8: Wykorzystaj media społecznościowe
Media społecznościowe są jednym z najlepszych i najbardziej przystępnych miejsc do promowania treści i napędzania większego ruchu na swojej stronie. Możesz go używać, aby dotrzeć do ogromnej publiczności i różnych grup interesu, nawet jeśli nigdy wcześniej o tobie nie słyszeli. Możesz przekształcić ludzi w lojalnych zwolenników z właściwą taktyką zaangażowania, zapewniając w ten sposób swoją wiarygodność w grupie docelowej.

Wszystko to przyczynia się do poprawy obecności w mediach społecznościowych, co dodatkowo wzmacnia Twoją strategię SEO. Jest to jedna z najważniejszych wskazówek SEO dla początkujących. Bądź obecny w mediach społecznościowych, promuj swoje treści i zachęcaj swoich zwolenników lub czytelników do dzielenia się nimi ze swoimi sieciami.

Możesz użyć narzędzi takich jak Buffer, aby przeanalizować wydajność swoich obecnych postów i zobaczyć, co działa najlepiej pod względem formatu treści, typu treści, czasu itp. Buffer pomoże Ci wymyślić strategię mediów społecznościowych; powinieneś promować treści, które podobają się Twoim odbiorcom, więc są bardziej skłonni do dzielenia się nimi ze swoimi zwolennikami.

Możesz również zapytać swoich odbiorców bezpośrednio w ankiecie, aby zrozumieć, co chcieliby od Ciebie zobaczyć. Upewnij się również, że Twoje wpisy na blogu i inne treści są łatwe do udostępnienia w mediach społecznościowych. Dodaj przyciski udostępniania i wezwania do działania, aby przypomnieć czytelnikom o konieczności podzielenia się treścią.

9: Buduj wartościowe powiązania za pomocą linków wychodzących
Podczas gdy już rozumiesz wartość linków przychodzących, linki wychodzące są równie ważne dla Twojej strategii SEO. Pomagają one dotrzeć Twoim czytelnikom do odpowiednich i wiarygodnych źródeł, do których mogą się odwołać w dalszej lekturze. Pomagają zwiększyć Twoją wiarygodność poprzez poparcie Twoich twierdzeń. Są więc bardzo skuteczne w pomaganiu wyszukiwarkom w ocenie wiarygodności Twojej strony i jej zawartości.

Poza tym, linki wychodzące pomagają również budować wartościowe połączenia z renomowanymi stronami, wydawcami i blogerami. Docenią oni to, gdy zobaczą, że wysyłasz ruch na ich strony poprzez linkowanie do nich.

Chociaż nie gwarantuje to, że się odwzajemnią, znacznie zwiększa szanse na sukces, jeśli kiedykolwiek poprosisz ich o link do Ciebie lub publikację Twoich postów gościnnych. Dlatego właśnie budowanie linków wychodzących jest jedną z najskuteczniejszych wskazówek SEO dla początkujących.

Jednakże, upewnij się, że nie linkujesz do stron tylko dla samego faktu. Bądź bardziej selektywny w wyborze witryn i stron, do których linkujesz, i nie przeładowuj swoich wpisów na blogu linkami wychodzącymi. Łącz się tylko z badaniami, przewodnikami i przykładami, które są bardzo istotne dla tematu, który omawiasz. Skorzystaj również z narzędzia sprawdzającego autorytet domeny, aby ocenić autorytet strony.

10: Popraw linkowanie wewnętrzne
Twoja strategia linkowania wewnętrznego jest kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na rankingi w wyszukiwarkach. A jej optymalizacja jest istotną wskazówką SEO dla początkujących. Badanie jednej z firm SEO wykazało, że strony z większą liczbą linków wewnętrznych są częściej indeksowane.

Twoje linki wewnętrzne pomagają wyszukiwarkom zrozumieć cel Twoich stron, dzięki czemu trafiają one do odpowiednich wyników wyszukiwania. Nic więc dziwnego, że poprawa strategii linkowania wewnętrznego jest jedną z najskuteczniejszych wskazówek SEO dla początkujących.

Powinieneś unikać upychania swoich postów linkami wewnętrznymi, zamiast tego używaj ich w sposób naturalny w całym poście. Upewnij się, że strony o dużej zawartości linkują do innych istotnych stron w twojej witrynie.

11: Zoptymalizuj swój Anchor
Anchor, którego używasz do linkowania do innych stron i domen, również ma wpływ na SEO Twojej strony. Pomagają one wyszukiwarkom w zrozumieniu celu strony, do której kierujesz link. Pomaga im to również ocenić jakość treści i znaczenie dla określonych terminów wyszukiwania. Tak więc optymalizacja anchor text jest kolejną z najskuteczniejszych wskazówek SEO dla początkujących.

Słowa kluczowe LSI to terminy z zakresu „latent semantic indexing”. Jest to określenie fraz, które są tak podobne w koncepcji do Twojej głównej idei, że wyszukiwarki rozpoznają, że dodajesz opisowe, bogatsze szczegóły na dany temat.

12: Zwiększ przyjazność swojej witryny dla urządzeń mobilnych
Przyjazność dla urządzeń mobilnych to kolejny kluczowy czynnik, który wpływa na rankingi wyszukiwarek ze względu na jego wpływ na mobilne SEO. Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę wyszukiwań mobilnych, które są przeprowadzane każdego dnia, możesz stracić potencjalnych odwiedzających i zmniejszyć swoją widoczność, jeśli nie nadasz priorytetu mobilnemu SEO.

W Polsce w 2020 roku 107 milionów wyszukiwań było przeprowadzanych za pomocą telefonów komórkowych. Powinniśmy spodziewać się wzrostu tych liczb w nadchodzących latach. Jeśli ci mobilni poszukiwacze nie mają dobrego doświadczenia podczas odwiedzania Twojej witryny, zwiększy to Twój współczynnik odrzuceń i obniży Twoje rankingi.

Tak więc, jedną z kluczowych wskazówek SEO dla początkujących jest upewnienie się, że Twoja strona jest responsywna lub przyjazna dla urządzeń mobilnych. Pomoże to poprawić wrażenia użytkownika na wszystkich urządzeniach i zwiększyć rankingi.

Możesz skorzystać z testu Google Mobile-Friendly Test, aby przeanalizować przyjazność swojej strony dla urządzeń mobilnych.

13: Optymalizuj treści wizualne pod kątem SEO
Optymalizacja treści wizualnych jest tak samo ważna dla SEO jak optymalizacja treści tekstowych. Treści wizualne mogą obejmować obrazy w postach, wyróżnione obrazy i infografiki.

Oto kilka podstawowych wskazówek, jak zoptymalizować treści wizualne pod kątem SEO. Podążaj za tymi najlepszymi wskazówkami SEO dla początkujących:

Wyszukiwarki czytają nazwy plików podczas indeksowania treści wizualnych. Upewnij się więc, że używasz odpowiednich nazw plików i stosujesz myślnik pomiędzy każdym słowem, aby ułatwić wyszukiwarkom ich zrozumienie.
Dołącz tekst pomocniczy do swojej infografiki, aby zwiększyć prawdopodobieństwo jej odkrycia.
Zamieść odpowiedni tekst alt dla wszystkich swoich treści wizualnych, aby pomóc wyszukiwarkom i osobom niedowidzącym zrozumieć, o czym są Twoje treści. Możesz użyć wtyczek takich jak Alt Text Tester, aby przetestować tekst alt na swojej stronie i zobaczyć, gdzie trzeba go dodać.
14: Agresywnie promuj swoją stronę
Oczywiście, chcesz się upewnić, że zawartość Twojej strony jest jak najbardziej widoczna, jeśli chcesz, aby przyciągała więcej ruchu i zajmowała wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Dlatego właśnie promocja treści jest tak ważną częścią porad SEO dla początkujących. Oprócz organicznej promocji w mediach społecznościowych, możesz również zapłacić za promocję treści do nowej i odpowiedniej grupy odbiorców.

Newslettery i aktualizacje e-mailowe są jednymi z najbardziej popularnych taktyk promocji treści.

Oprócz tego, możesz również promować swoją stronę poprzez uczestnictwo w odpowiednich grupach, społecznościach i forach. Odpowiadaj na pytania na Quorze lub udzielaj się na odpowiednich subredditach. Sprawdź nasz kompleksowy przewodnik po tym, jak promować stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej i odkryć więcej wspaniałych wskazówek SEO dla początkujących.

15: Śledź najlepsze blogi SEO i bądź na bieżąco
Jednym z największych problemów z poradami SEO dla początkujących jest to, że krajobraz SEO ewoluuje każdego roku. Zmiany algorytmów i zmiany polityki wpływają na strategię SEO i rankingi. Tak więc, wszystkie wskazówki SEO dla początkujących, które odkryjesz dzisiaj, mogą nie mieć już zastosowania za 3-4 lata.

Dlatego tak ważne jest, abyś śledził renomowane blogi SEO, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i zmianami w krajobrazie. Pomoże ci to zidentyfikować aktualne i skuteczne wskazówki SEO dla początkujących, które przyniosą długoterminowy efekt.

Przemyślenia końcowe
Są to jedne z najbardziej istotnych i skutecznych wskazówek SEO dla początkujących, ale nie jedyne. Powinieneś przeprowadzić testy na własną rękę, aby zobaczyć, co działa, a co nie. Obserwuj swoją konkurencję i zidentyfikuj najnowsze i najbardziej efektywne strategie, które wdrażają. Wszystkie te podejścia pomogą Ci upewnić się, że Twoja strategia SEO pozostaje aktualna i skuteczna.