Adwords czy SEO – w co lepiej zainwestować?

Adwords i SEO są głównymi składnikami Search Engine Marketing (SEM) i są jednymi z najbardziej wartościowych narzędzi podczas prowadzenia cyfrowych kampanii marketingowych.

Mają różnice i podobieństwa i istnieją sytuacje, w których powinieneś używać ich razem lub osobno, w zależności od Twojego biznesu i celów marketingowych.

Co to jest Google AdWords?
Jeśli jesteś nowy w marketingu cyfrowym, być może słyszałeś ludzi mówiących o PPC, Adwords, i terminy takie jak CPC, oferty i kampanie, nie wiedząc, co te buzzwords oznaczają.

Nie martw się, celem tego postu jest wyjaśnienie tych kwestii. Zaczynajmy.

Google Adwords (obecnie znany jako Google Ads) jest platformą reklamową należącą do Google.

Reklamodawcy mogą korzystać z tej platformy do pozycjonowania swoich reklam w Google Search Result Pages, Produkty Google (YouTube, Gmail, itp.) i do tysięcy innych stron internetowych, które uczestniczą w programie AdWords jako wydawcy (to Google Adsense).

Jako reklamodawca możesz wybrać opcję płacenia, gdy ktoś kliknie na Twoją reklamę (Cost Per Click lub CPC) lub gdy ludzie zobaczą Twoją reklamę (CPM lub Cost per Thousands of Impressions).

Cały system Adwords działa jak wielka aukcja, w której reklamodawcy konkurują o dostępne miejsca reklamowe.

Co to jest SEO?
Search Engine Optimization lub SEO ma do czynienia z uzyskaniem lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania na stronach Google, Yahoo, Bing i innych głównych wyszukiwarek.

Aby to osiągnąć, musisz upewnić się, że Twoja strona jest przyjazna dla wyszukiwarek.

Strona przyjazna wyszukiwarkom może być łatwo „czytana” przez wyszukiwarki i używana z łatwością przez użytkowników.

Możesz przeczytać moje wskazówki SEO dotyczące najważniejszych konfiguracji, które musisz zastosować na swojej stronie, aby uczynić ją przyjazną dla wyszukiwarek, ale ogólną ideą jest posiadanie szybkiej i funkcjonalnej strony z unikalną treścią, która oferuje dobre doświadczenia dla użytkownika końcowego.

google ads

AdWords VS SEO
Teraz, gdy masz już ogólne pojęcie o tym, czym jest AdWords i SEO, zobaczmy, jak je porównać:

Adwords jest dla stron Google i stron, które korzystają z Google Adsense, podczas gdy najlepsze praktyki SEO, mają zastosowanie dla wszystkich wyszukiwarek.
Ruch Adwords jest płatny, podczas gdy ruch organiczny jest darmowy.
Reklamy Adwords pojawiają się na górze i na dole wyników wyszukiwania Google i pod pewnymi warunkami można uzyskać jedną z tych pozycji reklamy, ale z SEO trzeba pracować znacznie ciężej, aby uzyskać jedną z czołowych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.
Adwords jest bardziej natychmiastowe niż SEO, ponieważ można tworzyć kampanie reklamowe niemal natychmiast i rozpocząć uzyskanie ukierunkowanego ruchu, podczas gdy z SEO trzeba dużo więcej czasu (zwłaszcza dla nowych stron internetowych), aby uzyskać dobre rankingi i ruchu.
Z Adwords jest łatwiejsze do obliczenia ROI, podczas gdy z SEO jest trudniejsze, ponieważ istnieje wiele innych czynników, które odgrywają rolę, a nie tylko wydatki na reklamę i dochody.
Kiedy zatrzymasz swoje kampanie AdWords, ruch również się zatrzyma, ale kiedy zaczniesz pozyskiwać ruch organiczny z SEO, będzie to trwało przez długi czas.
Z Adwords, można kierować wiele słów kluczowych w tym samym czasie, podczas gdy z SEO trzeba skupić się na kilku słowach kluczowych dla najlepszych wyników.

Największą zaletą Adwords nad SEO jest to, że może generować wyniki szybciej.
Będziesz musiał zapłacić za każdą wizytę, którą uzyskasz z Adwords, ale jeśli Twoje kampanie są rentowne, możesz uzasadnić inwestycję w PPC i spełnić swoje cele biznesowe.

Adwords jest idealny dla startupów i nowych firm, które chcą szybko uzyskać ukierunkowany ruch w celu dokonania sprzedaży, znalezienia nowych klientów lub nawet do testowania swoich produktów, procedur, skuteczności strony internetowej i każdego innego elementu w ich sprzedaży lub procesów marketingowych.

Powyższe jest prawdą, jeśli używasz AdWords mądrze i ostrożnie. Bardzo łatwo jest zacząć wydawać pieniądze na AdWords, a jeśli nie masz odpowiednich narzędzi do monitorowania i kontroli, to zamiast zysków będziesz ponosił straty.

To, co zawsze mówię moim klientom o Adwords jest to, że jeśli nie używasz go poprawnie to będzie jak gra w kasynie, gdzie wydajesz pieniądze z życzeniowym myśleniem, że czasami dostaniesz je z powrotem.

Tak więc, choć system jest prosty w obsłudze (dzięki czemu wydajesz więcej), jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu kampanii Adwords, oszczędzaj pieniądze i zatrudnij profesjonalne firmy jak JR-Software.

Jest to najlepsze podejście, dzięki któremu nie stracisz pieniędzy, a zyskasz na korzystaniu z Google Ads.

Nie zapomnij o SEO

Chociaż jest to dobry pomysł, aby zacząć od Adwords, ponieważ jest to szybsze, należy również rozpocząć pracę z SEO, Content marketing i social media dla najlepszych wyników. Te 3 narzędzia to wszystko, czego potrzebujesz do osiągnięcia długoterminowego sukcesu online.

Content marketing pomoże Ci stworzyć odpowiednie treści, SEO pomoże Ci zoptymalizować treści dla wyszukiwarek i uzyskać więcej ruchu organicznego, a media społecznościowe będą promować Twoje treści zoptymalizowane pod kątem SEO do szerszej publiczności.

Czy powinienem używać Adwords i SEO w tym samym czasie?

Niektórzy twierdzą, że jeśli pozyskujesz ruch z SEO, nie musisz używać AdWords, ale jest to błędne podejście.

Nawet jeśli masz dobre rankingi, możesz nadal korzystać z Adwords i uzyskać więcej ekspozycji na te same słowa kluczowe, na które pozyskujesz ruch SEO.
Możesz mierzyć wydajność swoich kampanii Adwords i jeśli są one opłacalne, możesz nawet zwiększyć swój budżet, aby uzyskać wyższy ROI.

Więc, co jest najlepsze do wykorzystania w marketingu, SEO lub Adwords?

Odpowiedź jest prosta, oba. Użyj Adwords, aby rozpocząć pozyskiwanie ruchu i równolegle pracuj nad SEO, planem marketingu treści i kampaniami w mediach społecznościowych, aby uzyskać ruch organiczny i wizyty z sieci społecznościowych.

Wniosek
Adwords i SEO nie są konkurencją, ale są to dwa potężne narzędzia dostępne w arsenale marketingu cyfrowego.

Możesz użyć Adwords, gdy chcesz uzyskać ruch na stronie szybko, ale dla tługoterminowego sukcesu niezbędna jest też usługa SEO ( tańsza w dłuższym wymiarze czasu ).